پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۹/۷/۳۰ دفاع:
۴۰۱۳ شناسه:
امير عابدپور دانشجو:
طراحي مدل كسب وكار براي مديريت و بهينه سازي مصرف انرژي در ايران در بستر فناوري بلاك چين عنوان فارسي:
Amir Abed poor عنوان انگليسي:

تا اواخر قرن بيستم، وضعيت اقتصادي كشورها، رابطه‌اي مستقيم با ميزان انرژي مصرفي آنها داشت چنانكه مصرف بالاي حامل‌هاي انرژي به ويژه در بخش صنعت از نشانه‌هاي توسعه يافتگي به شمار مي آمد اما امروزه با پيشرفت‌هاي عظيم تكنولوژيك در دو دهه اخير، اين رابطه تغيير يافته و خروج كشورها از مدار عقب‌ماندگي با علايم ديگري سنجيده مي‌شود. به رغم اين تحولات، كشور ما همچنان در گرداب، مصرف بي‌رويه حامل‌هاي انرژي دست و پا مي‌زند، بطوري‌كه چنين ميزاني از مصرف انرژي با هيچ يك از شاخص‌هاي اقتصادي مطابقت ندارد. لذا براي كنترل ميزان انرژي مصرفي كشور كه اندازه آن بيش از نيمي از توليد است، نيازمند برنامه‌ريزي و بكارگيري تجارب موفق بين‌المللي هستيم.

در اين پژوهش در ابتدا داده‌هاي ترازنامه انرژي كشور (از سال 1380 الي 1396) را با استفاده از نرم‌افزار پايتون مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و تصويري دقيق از چالش‌ها و ميزان هدررفت منابع در زنجيره توليد، توزيع و مصرف ترسيم گرديده است و همچنين مدل كسب و كار‌ 25 استارتاپ موفق در صنعت انرژي جهان را كه در بستر فناوري‌هاي نوظهور از جمله كلان داده، بلاكچين، هوش مصنوعي و ... منجر به ارتقاء بهره وري انرژي شده‌اند، را با بهره‌گيري از نرم‌افزار مكس‌كيودا مورد بررسي قرار داده و مدل كسب و كار بهينه براي مديريت و ارتقاء بهره‌وري انرژي در ايران را طراحي نموده‌ايم.

در ادامه و منطبق با مدل بهينه استخراج شده، بستري فنآورانه براي هوشمندسازي داده‌هاي صنعت انرژي كه زمينه‌ساز نوآوري و خلق ارزش از محل انباشت داده‌ها و بكارگيري نوآوري‌ها و خلاقيت استارتاپ‌ها و بازيگران بخش خصوصي در مسير رفع چالش‌هاي زنجيره توليد تا مصرف انرژي با راهكارهاي داده محور پيشنهاد گرديده است. فرآوري و هوشمندسازي داده هاي صنعت انرژي مي‌تواند نقش موثري در بهينه‌سازي شبكه و شناسايي و رفع موارد مغايرت و تلفات انرژي داشته باشد.

چکيده:

مدل‌ كسب و كار، بهينه سازي مصرف، بهره‌وري انرژي، هوشمندسازي داده‌، بلاكچين

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر احسان چيت ساز استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
دکتر رضا زعفريان استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع

درباره پرديس

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.