پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۸/۶/۳۱ دفاع:
۳۶۰۲ شناسه:
روشنك شهبازي دانشجو:
نظام حقوقي حاكم بر حفظ و بهره‌برداري از كلان‌داده‌ها توسط اپراتورهاي تلفن همراه عنوان فارسي:
Legal Principles Concerning Data Protection and Exploiting Big Data by Mobile Network Operators عنوان انگليسي:

چكيده

با پيشرفت سريع علم و تكنولوژي، بالاخص در حوزه صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات در سال‌هاي اخير، بشر شاهد شكل‌گيري منبع نوظهوري از ثروت تحت عنوان داده بوده است. با اين توضيح كه طيف وسيعي از اطلاعات، شامل اطلاعات شخصي و هويتي، رفتارها، علايق، سوابق، ارتباطات و حتي تراكنش‌هاي مالي افراد از منابع متعددي شامل رسانه‌هاي ديجيتال، شبكه‌هاي اجتماعي، پايگاه‌هاي داده بانك‌ها، بيمه ها، سازمان‌هاي دولتي و خدماتي، ايميل ها، وبلاگ ها و غيره گرد هم آمده و مفهوم جديدي تحت عنوان كلان داده را به وجود آورده‌اند. اين دادها متعاقب تجزيه و تحليل‌هاي پيچيده، اطلاعات بسيار ارزشمندي را در اختيار دولت ها يا كسب و كارهاي مختلف قرار مي‌دهند. در اين بين، صرف نظر از قدرت و مزاياي انكارناپذير اين منبع اطلاعاتي، شايد نگراني از نقض حريم خصوصي افراد به عنوان يكي از اساسي‌ترين حقوق بشري، بزرگ‌ترين چالش دانش نوظهور داده كاوي باشد. از اين رو، با عنايت به مختصر توضيح ارائه شده، لزوم مقررات‌گذاري در زمينه كلان داده ها و نظارت مستمر بر چرخه حيات داده و نيز عملكرد بهره‌برداران بالقوه اين منبع اطلاعاتي، غير ‌قابل انكار مي‌نمايد. از سوي ديگر فعاليت اپراتورهاي تلفن همراه به عنوان يكي از بزرگ-ترين گردآورندگان داده در

هر كشور، بالاخص در كشور ايران كه مقررات‌گذاري اين حوزه تا لحظه نگارش اين سطور هنوز محقق نگرديده است؛ از اهميت و حساسيت بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد.

در اين پژوهش سعي گرديده است با عنايت به مقررات پراكنده مرتبط و اصول كلي حقوقي، در كنار الزامات عقلي مورد اجماع جهاني و نظر به مقررات پيشرو بين المللي در اين عرصه، با نيم نگاهي به لوايح حفاظت از داده در كشور، به بررسي چالش‌هاي حقوقي اپراتورهاي تلفن همراه ايراني در بحث بهره برداري از كلان داده‌ها و متابعت از مقررات كلي حفاظت از داده بپردازيم.

چکيده:

مقررات حفاظت از داده- داده كاوي- كلان داده- متابعت از مقررات- حريم خصوصي- اپراتور تلفن همراه- رگولاتور -داده هاي عظيم- فاوا

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر محسن صادقي استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
دکتر عباس ميرشكاري استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار Pages Vol/Issue نام مجله/همايش/انتشارات نويسندگان عنوان داخلي/بين المللي وضعيت نوع رديف

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.