پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۹/۱۰/۲۴ ساعت ۱۳:۰۰ در اتاق دفاع مجازي پرديس البرز به ادرس http://vclas9.ut.ac.ir/alborz2 دفاع:
۳۴۳۱ شناسه:
النر تشخيصي كليمي دانشجو:
پژوهشي پيرامون مباني و اصول طراحي گرافيك در بسته بندي عنوان فارسي:
Research on the foundations and principles of graphic design in packaging عنوان انگليسي:

زماني همه كارها نيز بدون بسته بندي ميان افراد، انتقال داده مي شد و چون روش و شيوه مناسبي براي حفاظت وجود نداشت، اغلب دچار مشكلاتي نظير، حمل و نقل، نگهداري و ... مي شدند. اما در عصر حاضر با وجود بسته بندي اغلب اين مشكلات حل شده اند و حفاظت، نگهداري و حمل و نقل شكل مطمئن و مناسبي به خود گرفته است. بسته بندي يك محصول تركيبي از عناصر گوناگون است و هر كدام از آن ها مي توانند در ايجاد تصوير مشخصي در ذهن مصرف كننده و جلب نظر او براي خريد كالا موثر باشند. در دنياي امروز، بسته بندي تنها به معناي قديمي آن براي حفاظت و ذخيره ي محصول به كار نمي رود، بلكه وظايفي وسيع تر از آن برعهده دارد و بايد پيوسته با نيازهاي كمي و كيفي بازار تطبيق داده شود. بسته بندي پيش از آن كه توسط انسان ابداع شود به صورت هاي مختلف در طبيعت وجود داشته است. طبيعت نيز خود در ابتداي خلقت به بسته بندي مواد پرداخته است.

با وجود تحولات بسياري كه در صنعت بسته بندي كشور ما رخ داده است، اما هنوز شاهد كمبودهاي زياد اين صنعت در كشورمان مي باشيم كه گذشته از مسائل فرهنگي و اقتصادي كشور نبودن ماشين آلات مدرن و جديد و نا  آگاهي نسبت به تأثير اين صنعت در اقتصاد كشور و رشد صادرات باعث بي مهري نسبت به اين صنعت شده است. اما در چند سال اخير، اهميت بسته بندي در شاخه هاي مختلف به خصوص در صادرات كشور مورد توجه قرار گرفته است. بنابراين آن چه امروزه لازم است، شناخت دقيق اولويت هاي برنامه ريزي براي دست يابي به امكانات و قابليت هاي مورد نظر و محكم كردن پايه هاي صنعت چاپ و بسته بندي است.

در واقع طراحي، طراحي فرم و چاپ بسته بندي علمي است ميان رشته اي كه هر يك نقش ويژه اي را در حصول نتيجه نهايي بر عهده دارند. طراحي گرافيك بسته بندي، با استفاده از فنون تصويري متعدد بصري و بر پايه سواد بصري تلاش دارد تا به مناسب ترين شيوه و بر پايه زيبايي شناسي، پيام فروشنده كالا را به خريدار، در جهت تشويق او به خريد، انتقال دهد، لذا از فاكتورهاي مهم طراحي بسته بندي محصول است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد. درگرافيك بسته بندي كه بر پايه ارتباط با مشتري طرح ريزي شده است، شناخت نشانه ها و چگونگي كاربرد و تحليل آن ها درفرآيند ارتباط ضروري به نظر مي رسد؛ عكس، طرح، نقش، نوشتار، تصوير و تصويرسازي هاي مخصوص بسته بندي ضروري مي باشد، لذا شناخت آن ها به طراح كمك مي كند تا از اين نشانه ها در جهت انتقال محتواي پيام به نحو مطلوبي استفاده كند. از ميان اصول اساسي و لازم در بسته بندي كالاها، نظير جلب توجه، معرفي كالا، نظافت، ايجاد اعتماد، سهولت برداشت، سهولت حمل، سهولت گشودن [- و بستن مجدد]، سهولت نگهداري، نمايش مناسب، بهداشت، حفاظت، انبارداري و غيره، پنج عنصر مهم كه بيشتر در قلمرو طراحي گرافيك تعريف مي شوند بسيار اهميت دارد: طرح خلاقانه و زيبا، فرم، لوگو و نوشتار، طرح و تصويرسازي، رنگ.

راز يك بسته بندي مناسب، قوي و مطابق با استاندارد، در گروي در اختيار بودن مواد و ملزومات با كيفيت و داراي استاندارد مي باشد. در نتيجه با انتخاب ملزومات صحيح و مناسب در حيطه صنايع مي توان بهترين طرح بسته بندي را براي يك قطعه يا كالا انتخاب و سلامت قطعه و كالا را از مبدأ تا مقصد تضمين نمود. منظور از بررسي تحقيق در مبحث بسته بندي، كوشش براي ايجاد يك بسته بندي مناسب و موفق با بكارگيري جذابيت هاي بصري متناسب با نوع بسته بندي و محصول داخل آن مي باشد. البته با در نظر گرفتن بحث توليد و هزينه برآورد شده سازمان و نوع و جنس متريال مورد نظر از لحاظ مرحله بازيافتي بسته بندي، همراه با طراحي نقش روي بسته بندي و بررسي اهميت آن ها از ديد مشتري مي باشد.

چکيده:

گرافيك، مباني گرافيك، بسته بندي، طراحي بسته بندي

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر مصطفي گودرزي استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع

درباره پرديس

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.