پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۱۱/۳۰ دفاع:
۳۱۵۶ شناسه:
مهشيد اسماعيل پورخامنه دانشجو:
عنوان نظري: پژوهشي در روند تحولات آگهي‌هاي تبليغاتي مجلات قبل از انقلاب در ايران با تمركز بر آگهي‌هاي مجلات : "سپيد و سياه"، "كاوش"، "نگين" و "تماشا" عنوان فارسي:
A research on the trends of the advertisements of pre-revolutionary magazines in Iran, focusing on magazine ads: "Sepid va siah", "Kavosh", "Negin" and "Tamasha" عنوان انگليسي:

اين پژوهش، مطالعه‌اي است تحليلي و توصيفي، درآگهي‌هاي تبليغاتي چهار مجله‌ي "سپيد و سياه"، "كاوش"، "نگين" و "تماشا" كه پيش از انقلاب اسلامي در ايران به چاپ مي‌رسيدند؛ و روند تحولات اين آگهي‌ها، در ساختار و محتواي آن‌ها و بر اساس تقسيم‌بندي موضوعيِ شانزده‌گانه‌، مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته است. اين روش تحقيق به طور عمده، كتابخانه‌اي بوده است. آگهي‌هاي تبليغاتي غيرتكراري، از ميان شماره‌هاي مختلف، در آرشيو مجلات قديمي، و در بازه زماني سال‌هاي 1332 تا سال 1357 شمسي، جستجو و انتخاب گرديده‌اند. از آنجا كه تبليغات در مجلات، نوعي از تبليغات ماندگار به شمار مي‌روند كه تا مدت‌ها ممكن است وظيفه‌ي اطلاع‌رساني و تبليغ را انجام دهند، در نتيجه مي‌توانند نقش مهم و به‌سزايي در شكل-گيري تصميمات خريد، روش مصرف، مُد و سبك زندگي مردم در جامعه ايفا كنند. به نظر مي‌رسد آگهي‌هاي تجاري كه امروزه در راستاي بهبود فروش و ترويج نام تجاري بسيار قابل توجه هستند، به روشي كارآمد و مناسب براي برگشت سرمايه و بالابردن ميزان سود صاحبان سرمايه، كالاها و خدمات تبديل شده‌اند؛ و مجلات، يكي از رسانه‌هاي انتقال پيام اين آگهي‌ها به مخاطبين خود هستند. در نتايج به دست آمده از اين پژوهش، به نظر مي‌رسد كه تبليغات از ساليان پيش، با رشد صنعت و بازرگاني همگام بوده و آگهي‌هاي چاپي در مطبوعات و به ويژه در مجلات، از اهميت و عموميت برخوردار بوده‌اند. ايده‌هاي تبليغاتي و شيوه‌هاي به-كارگرفته‌شده در اجراي آگهي‌ها، با وجود محدوديت امكانات در دهه‌هاي 30 تا اواخر 50، به نظر هوشمندانه برنامه‌ريزي شده و تأثيرگذار بوده‌اند. همچنين كانون‌هاي تبليغاتي، نقش پُررنگي در به سرانجام‌رسانيدن اين آگهي‌ها داشته‌اند.

چکيده:

آگهي‌هاي تبليغاتي، مجلات قبل از انقلاب، تبليغات در مجلات

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر صداقت جباري كلخوران استاد راهنما:
دکتر مصطفي اسدالهي استاد راهنماي دوم:
استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.