پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۶/۳۱ دفاع:
۲۹۴۲ شناسه:
رضا احمدوند دانشجو:
طراحي سيستم‌هاي راهنماي بصري و پيكتوگرام‌ها با رويكرد كاهش حوادث كوهستان‌هاي ايران عنوان فارسي:
Designing of visual guidance systems and pictograms with the approach to reduce the incidence of mountains in Iran عنوان انگليسي:

سالانه شاهد حوادث زيادي هستيم كه سلامت تعداد قابل توجهي از كوهنوردان و گردشگران را در كوهستان‌هاي كشورمان تهديد مي‌كند.

برابر آمارهاي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر بيشترين آمار حوادث كوهستان كشور در سال 1396 بر اثر مفقود شدن (گم كردن مسير) و سقوط از ارتفاع بوده كه عوامل جوي، عدم آشنايي به مسير پيمايش، برنامه‌ريزي و زمان‌بندي ناصحيح، نداشتن راهنما و صعودهاي انفرادي، خستگي، نداشتن تجهيزات كافي و مجموعه‌اي از عوامل ديگر مي‌تواند در اين امر نقش داشته باشد.

همچنين در آمار اين نهاد امدادرسان، بيشترين عمليات‌هاي جستجو و نجات كوهستان در ارتفاعات دربند، شيرپلا و توچال (تهران)، عظيميه (كرج)، عون ابن علي (تبريز) و دشت‌ميشان (همدان) صورت گرفته كه وجه تشابه همه اين موارد، نزديكي آنها به شهر، دسترسي آسان، وجود امكانات تفريحي و مراجعه‌كننده زياد (اعم از كوهنورد حرفه‌اي، آماتور و گردشگر) است.

در عمليات‌هاي كوهستان علاوه بر مخاطرات جاني و آسيب‌هاي جسماني مصدومين، به لحاظ صعب‌العبور بودن منطقه، شاهد صرف هزينه‌هاي ديگر همچون بكارگيري نيروي انساني در قالب نجاتگر، هزينه‌هاي لجستيكي، خودروهاي كمك‌دار، پرواز بالگرد و هزينه درمان مصدومين خواهيم بود و البته احتمال آسيب ديدن نجاتگران نيز محتمل است.

لذا با مطالعه و رصد عوامل حادثه‌ساز در كوهستان و ارزيابي مناطق پرخطر، مي‌توان با بهره‌گيري از شيوه‌هاي اجراي گرافيك محيطي و استفاده از پيكتوگرام‌ها، نوشتار، رنگ‌ها، علائم و اشكال هندسي به عنوان سيستم‌هاي راهنماي بصري، در هدايت، مسيريابي و آگاهي بخشي نسبت به مخاطرات محيط كوهستان كوشيد و وابستگي مخاطبان عمومي را از دانستن زبان، داشتن سواد بالا و علم در مورد دستگاه‌هاي نقشه‌خوان و نرم‌افزارهاي مسيرياب، كم كرد.

همچنين با جانمايي صحيح و نصب آنها، كاهش حوادث، آرامش رواني كوهنوردان، سهولت و تسريع در عمليات‌هاي جستجو و نجات، كاهش عمليات‌ها و به تبع آن پايين آمدن ميزان هزينه‌ها را شاهد بود.

همچنين با مشخص كردن مسيرهاي صعود و استفاده از سازه‌هاي دوستدار محيط‌زيست، مي‌توان به حفاظت از محيط زيست كمك كرد تا كوهنوردان به مناطق بكر كوهستان و زيستگاه گياهان و گونه‌هاي جانوري ورود نداشته باشند.

چکيده:

كوه، حوادث كوهستان، پيكتوگرام، سيستم‌هاي هدايت بصري، مسيريابي

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر سيدمحمد فدوي استاد راهنما:
دکتر مصطفي اسدالهي استاد راهنماي دوم:
استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.