پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۶/۲۷ دفاع:
۲۹۳۵ شناسه:
سعيد تهراني پويا دانشجو:
بازطراحي مسجد امام حسين عليه السلام در محله زرين نعل عنوان فارسي:
redesign Imam Hossain Mosque in Zarrinnal Neighbourhood عنوان انگليسي:

ميل و نياز به پرستش و عبادت در نهاد تمام انسان ها وجود دارد. عبادت و پرستش، نوعي سپاس‌گزاري است، زيرا پرستش در حقيقت آخرين مرحله خضوع و عالي ترين درجه بزرگداشت است. از آنجايي كه اسلام نيايش و عبادت خدا، به خصوص نماز را بيشتر به صورت جمعي مي پسندد، همانطور كه خداوند در سوره مباركه حج به مسلمانان فرمانده داده است براي عبادت و نيايش خدا رو به مسجد كنيد: «قُلْ أَمَرَ رَبِّي بِالْقِسْطِ وَأَقِيمُوا وُجُوهَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ كَما بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ» بگو پروردگارم به دادگر ي فرمان داده است و [اينكه ] در هر مسجد ي رو ي خود را مستقيم [به سوي قبله] كنيد و درحالي كه دين خود را براي او خالص گردانيده ايد، وي را بخوانيد همانگونه كه شما را پديد آورد [به سوي او] برمي گرديد. ( اعرا ف / 29 ) به همين منظور مسجد يكي از اركان زندگي اجتماعي و حتي فردي اسلامي است.

حال با وجود گذر زمان و تغيير نسل ها ميزان مراجعه به مساجد تا حد بسياري كاهش يافته است، و اكثر مراجعين به مسجد افراد مسن و سالخورده هستند كه به واسطه نزديك شدن به مرگ و احساس نياز بيشتري كه به خدا و كمك او مي كنند به مساجد كه خانه امن خداست مراجعه مي كنند. و ديگر مردمان ترجيح مي دهند ميزان زماني كه براي حركت به مسجد طي مي كنند را در منزل خود با لوازم گرمايشي و سرمايشي مناسب و همچنين اتاقي آرام بدون سر و صدا و ... بگذرانند. البته ناگفته نماند كه مساجد ساخته شده در زمان اخير به علت عدم برخورداري از كيفيت لازم و همچنين مساجد قديمي به دليل عدم رسيدگي متصديان و براورده نكردن نياز هاي افراد در زمان حال نيز در اين امر بي تاثير نبوده اند.

در اين پايان نامه قصد بر اين است كه به باز طراحي يكي از مساجد ساخته شده در عصر معاصر (در محله زرين نعل تهران) كه از كيفيت هاي لازم بر خوردار نيست ، سعي گردد به سوالات و مسائلي پاسخ داده شود از قبيل:

• چگونگي باز گرداندن و يا ايجاد كيفيت هاي لازم در فضا هاي ريز و درشت مسجد از جمله شبستان برادران، شبستان خواهران، ورودي و رواق ها، سرويس بهداشتي، دفتر بسيج و ....

• چگونگي ايجاد حس دعوت كنندگي به مسجد هم براي كسبه و هم براي اهالي محل به هنگام شنيده شدن صداي اذان و در وقت هاي ديگر

• كمك به مسجد براي ايجاد بستري براي تعامل همه ي رده هاي سني مانند ميان سالان، جوانان، نوجوانان و حتي خردسالان.

• تلاش براي ايجاد تعامل مسجد با محيط و افراد پيرامون خود در ساعات مختلف روز مخصوصا در سه زمان مهم نماز صبح، ظهر و مغرب

• توجه به اين مساله كه فرد در مسجد هم بايد خواسته اسلام در حضور اجتماعي را بر طرف سازد و هم نياز فردي نماز گذار براي خلوت ذهني خود و حضور در محضر خدا را طبق آيه وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا (18) (و مساجد ويژه ي خداست ، پس هيچكس را با خدا نخوانيد) را بر طرف كند.

• چگونگي كمك فضاي كالبدي مسجد، به برطرف كردن ديگر نياز هاي ديني افراد مرتبط با آن در ديگر ساعات روز

چکيده:

مسجد طراحي بازطراحي زرين نعل معماري

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر افرا غريب پور استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار Pages Vol/Issue نام مجله/همايش/انتشارات نويسندگان عنوان داخلي/بين المللي وضعيت نوع رديف

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.