پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۸/۱۱/۳۰ دفاع:
۲۰۵۴ شناسه:
مسعود مكارم دانشجو:
ارتداد ارزيابي و شبهات پيرامون آن از منظر آزادي عقيده و حقوق بشر عنوان فارسي:
Apostasy a Review of the Concept as well as the Misconceptions Arisen around it within the Framework of the Freedom ofSpeech and Human Rights عنوان انگليسي:

يكي از مباحث مهم حقوق جزا در اسلام، احكام ارتداد مي‌باشد كه در آن مجازات‌هايي از قبيل حبس ابد، قتل، ضرب، مصادره اموال، تبعيد و... مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

ارتداد به معني خروج مسلمان از دين اسلام است و مرتد كسي است كه يا خدا را انكار كرده و يا نبوت و قرآن و يا يكي از ضروريات دين را منكر شده و در واقع مرتد يكي از اقسام كافر است كه داراي احكام ويژه‌اي است.

تاريخ‌نگاران اسلامي جنگ‌هايي را تحت عنوان نبرد با مرتدان از همان صدر اسلام ثبت نموده‌اند. همچنين در بعضي از كتب روايي از برخورد شديد ائمه : با بعضي از مرتدان سخن به ميان آمده است و نشان مي‌دهد كه مجازات‌هاي ذكر شده براي مرتدين به گفتار و روش عمل پيامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) هم مستند بوده است.

گرچه آيات قرآن كريم به موضوع ارتداد پرداخته و آثار سويي همچون حبط اعمال و عذاب دردناك و خواري در آخرت را بيان مي‌كند اما در آن سخني از مجازات‌هاي دنيوي به ميان نيامده است.

(وَمَنْ يَرْتَدِدْ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَيَمُتْ وَهُوَ كَافِرٌ فَأُوْلَئِكَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِي الدُّنْيَا وَالاْخِرَةِ وَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ): «و هركس از شما كه از آيينش برگردد، و در حال كفر بميرد، تمام اعمال (نيك گذشته) او، در دنيا و آخرت، بر باد مي‌رود؛ و چنين كساني اهل دوزخند؛ و جاودانه در آن خواهند بود».

آنچه در اينجا مهم است ناسازگاري احكام ارتداد با آزادي عقيده از ديدگاه اسلام در ضمن اصولي مانند (لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ) مي‌باشد كه آزادي بشر را در انتخاب عقيده تأمين و تعهد كرده است و همچنين ناهمخواني آن با حقوق بشر است كه برپايه اصول عقلي استوار مي‌باشد كه از جمله آن آزادي بشر در انتخاب دين است. بنابراين پرسش‌هاي فراواني در اينجا وجود دارد كه بايد به آنها پاسخ داده شود.

چکيده:

ارتداد, آزادي عقيده , حقوق بشر , شبهات

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر احمد باقري استاد راهنما:
دکتر حسين داورزني استاد راهنماي دوم:
دکتر محمدجواد ارسطا استاد مشاور:
استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع

فقه (كاووشي نو در فقه)

/

ارتداد مقابله با توطئه گران عليه انسجام جامعه اسلامي يا تحديد آزادي بيان

دكتر احمد باقري، مسعود مكارم

مقاله در مجله علمي/پژوهشي
داخلي / پذيرش شده

درباره پرديس

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.