پايان نامه

مشخصات پايان نامه:

۹۷/۱۲/۱۵ دفاع:
۱۹۳۷ شناسه:
فاطمه صرامي فروشاني دانشجو:
بررسي جامعه شناختي عملكرد سازمان هاي مردم نهاد در حوزه درمان سوء مصرف مواد مخدر عنوان فارسي:
the relationship between social capital and tendency to social intervention in NGOs in drug abuse prevention عنوان انگليسي:

از آنجا كه سازمان هاي مردم نهاد يكي از ابزارهاي اساسي مديريت دولتي نوين در جهت رشد و توسعه فعاليت هاي اجتماعي- سياسي و توسعه اي هستند و در اكثر كشورها نقشي اساسي در فرايند توسعه بر عهده دارند، چند صباحي است كه در كشور ما نيز به آن توجه جدي شده است و دولت تلاش ميكند تا ضمن كمك به شكل گيري و ايجاد اين نهادهاي جامعه مدني،در فعاليت هاي توسعه براي آنها نقشي محوري قائل شود. سازمان هاي مردم نهاد در طول قرن ها و به اشكال مختلف در سراسر دنيا وجود داشته اند كه اوج شكوفايي و ظهور آن ها از دهة 1980 ميلادي بوده است(لوئيس، 2009). در ايران نيز حدود يك دهه است كه شاهد حضور نيروهاي داوطلب، سمن ها و سازمان هاي اجتماع محور هستيم كه فعالانه وارد مبارزه با معضل اعتياد و پيشگيري و درمان آن شده اند. براساس اصل 44 قانون اساسي نقش سمن‌ها (سازمان‌هاي مردم‌نهاد) در توسعه اجتماعي كشور از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است؛ همچنين در بند 9 سياست‌هاي كلان مبارزه با موادمخدر كه در سال 86 به تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام با عنوان «اتخاذ تدابير لازم براي حضور و مشاركت جدي مردم و خانواده‌ها در زمينه‌هاي پيشگيري، كاهش آسيب و درمان معتادان» و استفاده از سازمان‌هاي مردم‌نهاد در ماده 15 قانون اصلاحيه مبارزه با موادمخدر مصوب 1389، جايگاه‌هاي قانوني هستند كه سمن‌ها بر طبق آن مي‌توانند در امور مبارزه با موادمخدر فعاليت كنند. بيش از 80% برنامه هاي مربوط به كاهش آسيب و درمان حوزه مواد مخدر در ايران توسط سازمان هاي مردم نهاد انجام مي گيرد و از ميان 2271 سمن فعال، حدود 37% آنها در فعاليت هاي پيشگيرانه، 56% در درمان و 7% در حوزه كاهش آسيب مشغول به فعاليت مي باشند.

بكارگيري رهيافت مردم محور، استراتژي اصلي و مورد تاكيد توسط دولت در حال حاضر در ايران مي باشد. بر اين اساس راه براي مشاركت گروه هاي مختلف اجتماعي و اقشار مختلف مردم در كارزار مبارزه عليه مواد فراهم مي شود.مشاركت سمن ها به ويژه از اهميت خاصي برخوردار است زيرا عاملي براي حركت و مشاركت مردم در فعاليت هاي پيشگيرانه و همچنين درمان و بازتواني معتادين مي باشد. سازمانهاي مردم نهاد از طريق افزايش سطح مشاركت طيف وسيعي از اجتماع، در سرمايه گذاري، تاسيس و ارائه خدمات با مبحث سرمايه اجتماعي در ارتباط اند.

چکيده:

NGO, DRUG ABUSE PREVENTION, SOCIAL CAPITAL, SOCIAL INTERVENTION

کلمات کليدي

اساتيد:

دکتر تقي آزاد ارمكي استاد راهنما:
استاد راهنماي دوم:
دکتر عليرضا محسني تبريزي استاد مشاور:
دکتر سيدحسن حسيني استاد مشاور دوم:

مقالات مستخرج از پايان نامه:

چکيده سال انتشار مجله/همايش/انتشارات
Vol/Issue/Pages
عنوان / نويسندگان وضعيت / نوع
۱۳۹۷

فصلنامه اعتياد پژوهي سوءمصرف مواد

12/29 تا 50

مطالعه كاركردهاي جامعه شناختي سازمانهاي غيردولتي فعال در حوزه درمان اعتياد

تقي آزاد ارمكي - فاطمه صرامي فروشاني

مقاله در مجله ISC
بين المللي / چاپ نهايي شده

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.