خبر شماره ۵۲۸۸

امضاي تفاهم‌نامه كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه با «شبكه ملي مبارزه با بيماري هاي غير واگير» به منظور ترويج و تو سعه سلامت اجتماعي و كاهش مصرف دخانيات

بازديد: ۱۵۹     ۹۸/۱۱/۲

 

به گزارش روابط عمومي كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه دانشگاه تهران، نشست اعضاي كرسي با اعضاي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران و شبكه ملي پيشگيري از بيماري هاي غير واگير در تاريخ يكم بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱ در محل دفتر جمعيت برگزار شد.

ابتدا آقاي دكتر محمد رضا مسجدي دبير كل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران  و مدير عامل شبكه  با اشاره به اين مسئله كه هدف اين سازمان مردم نهاد كنترل دخانيات، حفاظت مردم و بخصوص جوانان از استعمال دخانيات كه دريچه ورود به بزهكاري و اعتياد است، گفت: ما تاكنون به وسيله كارشناسان و متخصصان در بخش‌ها مختلف راهكارهايي را براي كنترل استعمال دخانيات ارائه كرده‌ايم وهمچنان با بهره‌مندي از تمام امكانات و ظرفيت‌هاي اجتماعي براي مقابله با اين مسئله پيش خواهيم رفت.

مسجدي افزود: هدف ما اين است كه مدرسه به مدرسه، محله به محله و... با طراحي و تهيه محصولات آموزشي- فرهنگي و ارسال به بعضي از مدارس و دانشگاه‌هاي مختلف گام‌هاي مؤثري در زمينه مبارزه با دخانيات بر‌داريم.

وي گفت ما در اين مجموعه مي خواهيم با همكاري جناب حجت السلام و المسلمين ابوترابي امام جمعه موقت و عضو شوراي شهرتهران طرحي را در تهران به اجرا در بياوريم كه اميدواريم حمايت هاي سازمان هاي ذيربط را بتوانيم به دست آوريم.

دبيركل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات افزود در منطقه نياروان مشاركت درحوزه سلامت با استقبال بسياري مواجه شد؛ دانش آموزان خودساخته شدند به طوري كه  درحال حاضر در اين مدرسه و محله كيسه پلاستيكي را جمع آوري مي كنند و از كيسه كاغذي استفاده مي شود و اين نشان مي دهد  مدرسه جاي خوبي براي پيشگيري است.

وي در ادامه گفت: در جلسه اي كه  با دكتر نيلي رئيس دانشگاه تهران در حوزه دخانيات داشتيم، ايشان از اجراي اين طرح براي دانشجويان و دانشگاهيان استقبال كردند كه اميدوارم كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه  بتواند در زمينه ارزش سلامت اجتماعي، درك سالم، پيشگيري و اگاهي بخشي كمك شاياني انجام دهد.

در ادامه دكتر يونس نوربخش رئيس كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه دانشگاه تهران گفت: ما مي توانيم براي توان افزايي في مابين، برنامه هاي پژوهشي و آموزشي مشتركي را در زمينه سلامت اجتماعي تعريف و اجرا نماييم. همچنين ايشان تصريح كردند ما همگي دغدغه كنترل و مبارزه با دخانيات را داريم.

وي افزود يكي از اهداف دانشگاه تهران ورود به مسائل اجتماعي است كه اثر سوء در جامعه دارند. استعمال دخانيات نيز يكي از اين پديده‌ها است كه بايد فرهنگ‌سازي و گفتمان سازي در اين زمينه صورت پذيرد. براي تضمين سلامت جامعه بايد توسعه عدالت بهداشت و درمان، كاهش تنش اجتماعي و رواني به دنبال دارد چون مسئله اجتماعي تر شده است ، آسيب هاي اجتماعي همچنان سير صعودي دارد.

دكتر نوربخش گفت: پيشنهاد ما جايگزيني پارادايم ترويج سلامت اجتماعي به جاي پاراديم پيشگيري اجتماعي است، چون در پيشگيري نگاه مقطعي و سطحي است و  تا ابعاد سلامت تبيين نشود پيشگيري نمي تواند موفق باشد. ضمن اينكه مفهوم سلامت جامعه گسترده تر از پيشگيري است. بسياري از مريض ها از سبك زندگي غلط هست كه لزوم آسيب اجتماعي نيست مثل چاقي، قند خون و خيلي از امراض ديگر. سلامت اجتماعي هنوز در جامعه به خوبي مطرح نشده و بايد سلامت اجتماعي را از طريق سايت ها و كانل هاي مرتبط اطلاع رساني و پررنگ نماييم. ما بيادبنيان هاي سلامت جامعه را اصلاح . بازسازي كنيم والا نظريه هاي پيشگيري مشكل جامعه را حل نمي كند.

رئيس كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه اعلام كرد: در بسياري از كشورهاي جهان ماليات بر دخانيات بيش از ۷۰ درصد است و نه‌تنها در بحث دخانيات بلكه بر كالاهاي آسيب‌رسان نيز ماليات بالايي دريافت مي‌شود. در جامعه ما الان به باشگاههاي ورزشي ماليات مي بندند. ورزش الان براي عموم جامعه گران هست و نبايد گران تر كنيم چون سلامت مردم به خطر مي افتد.

سپس دكتر محمد رضا سعيد آبادي مشاور امور بين الملل پرديس البرز و رئيس كميته  علمي  مطالعات و تجربيات بين المللي  كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه دانشگاه تهران گفت: براي دانشجويان خارجي علاقمند به بحث سلامت اجتماعي بستر همكاري فراهم است و موضوع سلامت اجتماعي را مي توان از تجربيات  كشورها و NGO هاي فعال استخراج كرد ايشان تصريح كردند دانشجويان خارجي اثر گذار هستند و اين امكان وجود دارد اگر كاري در اين حوزه انجام شده و ديگران موفق بودند كرسي يونسكو انجام دهد و ما به دنبال اين هستيم كه موفقيت را چه درحوزه فني ، دانش آموزي و دانشجويي دنبال كنيم.

وي تاكيد كرد سايت ها و بخش رسانه ها هستند كه اين موضوع را بازنماي مي كنند حوزه دخانيات اگر از طريق رسانه ها ديده شود موج ايجاد مي كند و كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه مي تواند بيشتر در حوزه سلامت اجتماعي همكاري مثمرثمر با جمعيت داشته باشد.

در ادامه دكتر نوربخش گفت: كرسي يونسكو تجربيات خوبي در حوزه برگزاري كارگاهها و نشست هاي تخصصي در حوزه سلامت اجتماعي داشته است و مي تواند اين جمعيت را در اين حوزه پشتيباني نمايد.

وي تصريح كرد دانشگاه تهران گنجينه علمي خوبي از قبيل استاد، دانشجو و منابع علمي دارد كه مي تواند براي بسترسازي و ترويج سلامت اجتماعي كمك شاياني انجام دهد و توانمند سازي آدم ها خيلي مهمتر است كه بعد ها بتواند سفيران خوبي براي جمعيت مبارزه با دخانيات باشند.

لازم به ذكر است در شبكه ملي مبارزه با بيماري هاي غير واگير بيش از ۵۲ سازمان مردم نهاد عضو هستند.

در پايان تفاهم نام همكاري در راستاي مسئوليت هاي اجتماعي في مابين كرسي يونسكو در سلامت اجتماعي و توسعه و شبكه ملي پيشگيري از بيماري هاي غير واگير به امضاي طرفين در محور هاي ذيل رسيد.

۱-۱)     تبادل پژوهشگر و كارشناس فني براي كسب تجربه و انتقال دانش در حوزه‌هاي مورد علاقه مشترك براساس چارچوب مقررات و قوانين

۱-۲)     همكاري در برگزاري دوره­هاي آموزشي تخصصي مديران و كارشناسان

۱-۳)     همكاري و تبادل اطلاعات و تجربيات در انجام نشست‌ها و گردهمايي‌هاي مشترك در حوزه آموزش­هاي سازماني

۱-۴)     همكاري با دانشگاه­ و سازمان­ها و مؤسسات بين­المللي با برگزاري كنفرانس، برگزاري نمايشگاه، جشنواره فيلم نو آورانه، توليد محتوي، عرضه و انتشار در حوزه سلامت اجتماعي / سبك زندگي سالم (زندگي يدون دخانيات، تغذيه سالم، فعاليت فيزيكي مناسب)

۱-۵)     استفاده از امكانات سخت‌افزاري، نرم‌افزاري طرفين براي انجام پروژه‌هاي مشترك با رعايت قوانين و مقررات

۱-۶)     شركت در جلسات مرتبط دوطرفه براي پيگيري توافقات و عملياتي نمودن اقدامات

۱-۷)     ساير مواردي كه به توافق طرفين خواهد رسيد.

 

 

 

 


بازديد: ۵۰۰۱۲   ۹۸/۱۱/۲
بازديد: ۱۹۰۶۲   ۹۴/۲/۳۰
بازديد: ۱۴۴۰۳   ۹۶/۶/۱۲
بازديد: ۱۳۸۰۳   ۹۸/۱۰/۲
بازديد: ۱۰۶۶۳   ۹۶/۶/۱۳
بازديد: ۸۴۰۸   ۹۶/۳/۱۷
بازديد: ۷۲۴۵   ۹۸/۳/۲۰
بازديد: ۷۰۹۷   ۹۸/۶/۲۰
بازديد: ۶۶۵۲   ۹۷/۶/۱۳
بازديد: ۵۶۴۴   ۹۶/۶/۱۱

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.