خبر شماره ۵۱۱۲

تصويب ايجاد ميان رشته‌اي «رايانش اجتماعي» در مقطع كارشناسي ارشد

بازديد: ۴۴۰     ۹۸/۴/۱۲

به اطلاع مي‌رساند در سيصد و شصت و نهمين جلسه شوراي برنامه ريزي، گسترش و نظارت آموزشي دانشگاه مورخ ۲۶/‏۰۳/‏۹۸‬ ايجاد ميان رشته‌اي «رايانش اجتماعي» در مقطع كارشناسي ارشد تصويب گرديد.
گزارش توجيهي ايجاد رشته فوق جهت اخذ مجوز به دفتر برنامه ريزي آموزش عالي ارسال گرديده است و سرفصل رشته و برنامه درسي توسط كميته برنامه ريزي تخصصي رشته در حال تدوين است.

درباره ميان رشته‌اي رايانش اجتماعي:

تعريف رشته

رايانش اجتماعي يك ميان‌رشته‌اي نوظهور است كه درصدد است تا از داده‌هاي ديجيتال توليد شده توسط افراد و روش‌هاي محاسباتي براي مدل‌سازي و ارزيابي نظريه‌هاي علوم اجتماعي استفاده كند. منظور از علوم اجتماعي مفهوم كلي آن است كه عبارت است از: انسان‌شناسي، تاريخ، زبان‌شناسي، علوم‌سياسي، جامعه‌شناسي، روان‌شناسي، و روان‌شناسي اجتماعي. رايانش اجتماعي، به طور خلاصه، رشته‌اي است كه در صدد جمع‌آوري و تحليل داده‌هاي اينترنتي توليد شده توسط افراد به منظور ارزيابي نظريه‌هاي اجتماعي پيشين يا استفاده از روش‌هاي محاسباتي براي توليد نظريه‌هاي جديد است. با اين تعريف، رايانش اجتماعي رشته‌اي است كه از روش‌هاي علوم كامپيوتر استفاده مي‌كند تا مكملي براي روش‌هاي سنتي علوم اجتماعي باشد.

 

اهميت رشته

ا فزايش روزافزون استفاده از اينترنت، شبكه‌هاي اجتماعي، و وسايل هوشمند در دهه‌ي اخير منجر به انفجار داده‌هاي رفتاري و اجتماعي قابل استفاده براي محققين شده است. اين مهم يك فرصت تاريخي بي سابقه براي محققين علوم اجتماعي فراهم كرده است تا بتوانند با جزئيات بسيار بيشتري به مطالعه‌ي ويژگي‌ها، رفتار، پويايي، و تعاملات انساني و اجتماعي افراد بپردازند. به بيان ديگر، همان گونه كه پيدايش تلسكوپ منجر به تغيير مطالعات كيفي به كمي و تحول در نجوم شد، امروزه داده‌هاي ديجيتال توليد شده توسط افراد به مثابه يك تلسكوپ مي‌ماند كه به محققين اجازه مي‌دهد تا بتوانند به صورت كمي به مطالعه‌ي جامعه بپردازند.

ادغام فضاي مجازي در زندگي روزمره‌ي مردم اما، منجر به تاثيرپذيري افراد از اين فضا شده است. مطالعات بسياري حكايت از تأثير فضاي مجازي بر افكار، عقايد، باورها، و سبك زندگي كاربران دارد. از يك سو فضاي مجازي تبديل به محلي ارزان با دسترسي بالا براي ايجاد تغييرات مثبت در افكار و رفتار كاربران، افزايش آگاهي، و معرفي و تبليغ محصولات تجاري و غيرتجاري شده است؛ از ديگر سو اما، تبديل به وسيله‌اي براي گسترش اخبار دروغ، شايعات، و مطالب موهن و نفرت‌آميز و تحريك گروه‌هاي اجتماعي مختلف شده است. اين مهم اهميت شناخت مكانيزم‌هاي گسترش اخبار و اطلاعات و تأثيرگذاري اجتماعي در فضاي مجازي را دوچندان كرده است.

 

تجربه ساير كشورها

هم اكنون دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي معتبري مانند استنفورد، اينديانا، هاروارد، جرج ميسون، كارنگي ملون، شيكاگو، ميشيگان، و نورث‌ايسترن در آمريكا، ئي‌تي‌اچ زوريخ در سوئيس، آكسفورد در انگلستان، و مؤسسه علوم اجتماعي لايبنيز در آلمان داراي دانشكده يا مركز تحقيقاتي مستقل در رايانش اجتماعي هستند.

 

مهارت‌هاي لازم

براي طراحي و انجام موفق تحقيقات در رايانش اجتماعي، محقق بايد داراي طيف گسترده‌اي از مهارت‌هاي علمي باشد. در ذيل به طور خلاصه به مهم‌ترين اين مهارت‌ها اشاره مي‌شود:

 • طراحي آزمايشگاهي (تجربي)
 • آمار پيشرفته
 • استنتاج علّي
 • برنامه‌نويسي رايانه‌اي
 • يادگيري ماشين
 • تحليل داده‌هاي متني
 • استخراج و ذخيره‌ي داده‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي و ساير داده‌هاي ديجيتال
 • تحليل شبكه
 • داده‌هاي حجيم
 • جمع‌سپاري و آزمايش‌هاي مجازي
 • شبيه‌سازي رايانه‌اي
 • اخلاقيات طراحي آزمايش

علاوه بر مهارت‌هاي فوق، محقق بايد به تناسب مسأله‌ي مورد پژوهش، از فرضيه‌ها و نظريات موجود در ادبيات علوم اجتماعي مربوطه نيز مطلع باشد. به عنوان مثال، اگر موضوع مورد مطالعه نحوه‌ي گسترش يك عقيده‌ي خاص در جامعه باشد، محقق بايد از تمامي فرضيه‌ها و نظريات موجود در ادبيات روان‌شناسي و روان‌شناسي‌اجتماعي در خصوص مكانيزم‌هاي تاثيرپذيري افراد و ادبيات جامعه‌شناسي در خصوص مؤلفه‌هاي اثرگذار در پيدايش رفتارهاي جمعي مطلع باشد.

 

دانشكده‌هاي مشاركت كننده

مهندسي كامپيوتر- فناوري اطلاعات- علوم كامپيوتر- علوم اجتماعي


بازديد: ۵۰۴۸۸   ۹۸/۱۱/۲
بازديد: ۱۹۲۸۸   ۹۴/۲/۳۰
بازديد: ۱۴۵۸۵   ۹۶/۶/۱۲
بازديد: ۱۴۰۹۲   ۹۸/۱۰/۲
بازديد: ۱۰۸۶۳   ۹۶/۶/۱۳
seen: 9599   2018-12-03
بازديد: ۸۴۷۶   ۹۶/۳/۱۷
بازديد: ۷۳۰۷   ۹۸/۳/۲۰
بازديد: ۷۱۹۳   ۹۸/۶/۲۰
بازديد: ۶۷۱۵   ۹۷/۶/۱۳
بازديد: ۱۸   ۹۹/۳/۱۶
بازديد: ۲۳   ۹۹/۳/۱۳
بازديد: ۳۶   ۹۹/۳/۱۲
بازديد: ۷۴   ۹۹/۳/۱۱
بازديد: ۴۶   ۹۹/۳/۱۱
بازديد: ۱۲۰   ۹۹/۳/۱۱
بازديد: ۷۸   ۹۹/۳/۱۱
بازديد: ۱۴۵   ۹۹/۳/۱۱
بازديد: ۷۳   ۹۹/۳/۱۰
بازديد: ۸۹   ۹۹/۳/۱۰

تماس با ما

اداره رياست: ۸۸۳۹۱۴۰۰-۰۲۱
امور مالي: ۸۸۳۹۰۸۸۷-۰۲۱
امور اداري: ۸۸۳۹۸۸۶-۰۲۱
آموزش: تماس با کارشناسان آموزش
دورنگار: ۸۸۳۹۰۸۸۹-۰۲۱
دورنگار دبيرخانه: ۸۸۳۹۰۸۸۶-۰۲۱ داخلي ۲۶۰

تهران، بلوار کشاورز، خيابان وصال شيرازي، كوچه فردانش پلاك ۲

آمار وب سايت

توجه

تمامي حقوق براي پرديس البرز دانشگاه تهران محفوظ است. بازنشر اطلاعات اعم از اخبار صفحات وب سايت با ذکر منبع بدون اشکال است. ارجاع به پايان نامه‌هاي دانشجويي بايد قالب استاندارد علمي انجام شود.